festiwale_wydawnictwo_okladka

Druga edycja NewsWek będzie poświęcona tematowi wiodącemu tj Słoikom, ich historii, ich przeznaczeniu wczoraj i dziś. Nie zabraknie tematów związanych ze zdrowym żywieniem dzięki słoikowym tradycjom.

Z okazji pierwszej edycji Festiwali Owoców, Warzyw i Słoików Świata w 2014 r. zostało opublikowane wydanie specjalne poświęcone bohaterom festiwalowym. W wydawnictwie tym, pod tytułem „newsWek”, liczącym 84 strony formatu A4, zaprezentowano alfabetycznie owoce i warzywa z opisami, ich pochodzeniem, ciekawymi historiami czy wartościami odżywczymi i leczniczymi.
Tytuły rozdziałów mówią same za siebie:

Gdzieś… kiedyś… ktoś… zauważył i posmakował owoców i warzyw
I delektuje się do dziś (rys historyczny);

Owoce i warzywa w kontrnatarciu do diety wysokotłuszczowej (o walorach zdrowotnych – nie tylko witaminowych; o wegetarianach, weganach, frutarianach; modne diety owocowo-warzywne; owoce i warzywa niczym afrodyzjaki);

Więc najpierw prawie wszystko o owocach… (podział owoców na jagodowe, pestkowe, ziarnkowe, dyniowate i południowe; wyliczanka w kolejności alfabetycznej nazw owoców; przy każdej nazwie – poza właściwościami – atrybuty, które pozwoliły zaistnieć danym owocom w sferze pozaagrarnej, tj. np. w sztuce: literaturze, malarstwie, filmie, przysłowiach itp.).

Dodatkowych informacji udzielają:
Adrian Kołodziejczyk,  tel. +48 22 297 66 25, e-mail: ak@festiwale.co
Cezary Kopczyński, tel. +48 22 297 66 24, e-mail: ck@festiwale.co
Anna Zapadka, tel. +48 22 630 97 01, e-mail: sekretariat@wig.waw.pl

A teraz o warzywach…;

Natura owocowo-warzywna jest szczodra, ale i grymaśna;

Próby zatrzymania płodnych pór roku w słoiku (apertyzacja, pasteryzacja, wekowanie);

Ponadczasowe argumenty nie do zbicia za wekowaniem (przygotowywanie owoców, warzyw, soków, przecierów w formie słoików na zimę dla urozmaicenia codziennego jadłospisu; kilka „wystrzałowych” przepisów);

Mała dygresja na temat współczesnych „słoików”;

Inne działania konserwujące owoce i warzywa (o suszeniu, kandyzowaniu, zamrażaniu, marynowaniu, kiszeniu);

Owoce, warzywa, słoiki a… propaganda;

Ostatnia część tego unikatowego wydawnictwa poświęcona jest owocom i warzywom, które nie tylko żywią ale i leczą, wraz z bogatym wykazem witamin w nich zawartych. W takim wydawnictwie nie mogło zabraknąć tematów związanych z konserwantami i pytaniem: Czy to konieczność? czy zbędny dodatek?
Także niezwykła tabela z wykazem konserwantów i ich szkodliwości dla naszego organizmu.

Zainteresowanych otrzymaniem tego wydawnictwa festiwalowego prosimy o maila na adres: kustosz@muzeumsloikow.org